Dark

Light

Dark

Light

Başa Dön
Temasa Geçin
Mersin
Şimdi Ara: +90 850 840 6717
Şimdi Sorun
hello@medyahors.com
Şimdi Ara: +90 850 840 6717

Özel Bir Yazılım Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Şirketiniz büyüdüğünde, manuel olarak veri girmenin veya Excel grafiklerini çalıştırmanın çok uzun sürdüğünü veya yetersiz olduğunu göreceksiniz. Artık tüm şirketlerin yaptığı gibi, ihtiyaçlarınıza göre özel yazılım olarak tasarlanmış programlara yatırım yapma zamanınız gelmiş olabilir. Böyle bir özel yazılım, işin işleyişine ve değerli zamanınızdan tasarruf edilmesine yardımcı olacaktır. Özel bir yazılım yaptırırken dikkat edilecek şeyler ve bir yazılım geliştirme firmasının nasıl bulunacağına karar vermek, kriterlerin ne olması gerektiği, nelere özellikle dikkat edilmesi gerektiği, nelerden kaçınılması ve hangi soruların sorulması gerektiği gibi birtakım endişeleri beraberinde getirmektedir. Özel yazılım hizmeti alacağınız yazılım firmasıyla ilgili verebileceğiniz en iyi kararı vermeniz gerekiyor. Bu makalenin ana amacı, mümkün olan en iyi kararı vermenize yardımcı olmaktır.

Özel yazılım hakkında bir şirket seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız?

Şirketin büyüklüğü ve projenin kapsamı

Her şeyden önce, şirketinizin büyüklüğünü belirlemelisiniz. Şirketinizin büyüklüğüne göre uygun yazılım geliştirme şirketini seçmelisiniz. Projenin büyüklüğü ise çok önemli. Daha gelişmiş ve zor görevler için en deneyimli şirketlerle iş birliği yapmayı düşünmekte de fayda var.

Konum

Özel yazılım için seçeceğiniz şirketin konumu, gerçekte, bu durumda karar verme sürecinin en kritik ve hayati yönüdür. Bunun temel nedeni, mesafenin iletişim üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Farklı bir saat diliminde bulunan bir şirketle randevu ayarlamak zor olabilir. Daha uzun yerlere bazen daha kısa mesafelere otomobille ulaşmaktan daha hızlı ulaşılabildiğinden, yolculuk süresini de dikkate almanız gerekiyor. Şirket ziyareti, şirketin daha iyi anlaşılmasına ve daha sorunsuz iş birliğine neden olabilir. Ek olarak, bir parçanın diğerinden çok daha iyi performans gösterdiği sıklıkla olduğu için ülkenin bölgesini de değerlendirmeliyiz. Çalışma saatleri veya gümrük gibi küçük sorunlar gibi görünen şeyler, etkili iletişimin ve sizin durumunuzda ise alacağınız özel yazılım hizmetinin önünde büyük engeller haline gelebilir.

Güven

İş hayatında güven esastır. Ancak, istediğiniz özel yazılım hakkında seçeceğiniz yazılım geliştirme şirketinin güvenilir olup olmadığını nasıl anlarsınız? Güveni nasıl kurarsınız?

  1. Yazılım şirketinden bir başarı ücreti beyanı isteyin. Bu ücretin miktarı şirketin nihai kazancına göre belirlenir.
  2. Bir deneme süresi hakkında bilgi alın.
  3. Örneğin, tüm özel yazılım projesinin yalnızca bir bölümünün incelenmesini talep etmek, daha küçük ölçekte iş birliği uygulamak için iyi bir yoldur. Prosedürün nasıl gelişeceğini ve olası sonuçları belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca şirket, özel yazılımın daha küçük bir bölümünün daha sonra dahil edilebilmesi ve projenin tamamlanabilmesi için her düzeyde profesyonel olmaya çalışmalıdır.

Teknoloji seçimi

Herkes her alanda gerekli uzmanlığa sahip değildir. Sonuç olarak, kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve uzun ömürlü teknolojileri seçmek faydalı olacaktır. Teknolojiyi kaybetme riskini almak istemezsiniz. Bu, ilk başta umut verici görünen ancak hızla piyasadan kaybolan keşifler ve niş teknolojilerle her zaman olan bir durum.

Değerli şirketler nasıl bulunur ve nasıl doğrulanır?

Özel yazılım hizmeti için seçeceğiniz şirketin referanslarını kontrol etmek, beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını görmenin en basit yoludur.  Şirketler sıklıkla web sitelerinde tamamlanmış projelerin açıklamalarını içeren çalışmalara yer verirler. Çözdükleri sorunlara çeşitli yanıtların yanı sıra zorluklara ve yeni özelliklere karşı tutumlarını tartışırlar. Ayrıca tamamen örnek olarak bir şirket mobil uygulama geliştiriyorsa bunu hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Uygulamayı Google Play veya App Store’dan telefonunuza yükleyin ve nasıl göründüğüne, çalıştığına ve aldığı puanlara bakın. Başka bir örnek olarak özel yazılım hizmeti almak istediğiniz şirketin adını arama motorlarına yazarak şirket hakkında yazılan yorumları okuyun. Son olarak ise bu sektörden birini tanıyorsanız, elbette onların bilgisinden faydalanabilir veya onlardan tavsiye alabilirsiniz.

Fiyat

Unutmamanız gereken son konu ise, özel yazılım hizmeti almak istediğiniz şirketin büyüklüğü, hizmet türü (premium hizmetler daha yüksek ücretlere sahiptir) ve personel sayısı dahil olmak üzere birçok unsur bir projenin finansal yönlerini etkiler.

 

 

 

 

 

 

 

Author avatar
Medyahors

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.