Dark

Light

Dark

Light

Başa Dön
Temasa Geçin
Mersin
Şimdi Ara: +90 850 840 6717
Şimdi Sorun
hello@medyahors.com
Şimdi Ara: +90 850 840 6717

Instagram’da Öne Çıkma Taktikleri

Çok sayıda insanın aktif şekilde kullandığı sosyal medya platformları, internetin hayatımıza girdiği andan itibaren popülerlik kazanmış ve bu popülaritesini de her geçen gün daha da arttırmayı sürdürmüştür. Sosyal medya formatındaki platformlara olan ilginin her geçen gün artmasının yanında zamanla bazı sosyal medya platformları geriden gelip diğer rakiplerini geçerek daha çok kullanılan platformlar haline gelebilmektedir. Günümüzde bu konuda verilebilecek en iyi örnek Instagram’dır. Mobil cihazlara odaklanan bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkan Instagram, nispeten daha yeni olmasına rağmen aktif kullanım oranı bakımından Twitter, Facebook gibi devleri geride bırakmayı başarmıştır.

Instagram Nasıl Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

Fotoğraf ve video paylaşımını temel alan bir yapıya sahip olan Instagram’ın son yıllarda bu denli yüksek kullanıcı sayısına ulaşmasının altında bazı dikkat çekici sebepler yatmaktadır. Bu sebeplerden birkaçından söz edelim:

Hızlı, Basit ve Kolay Kullanım

Instagram’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran en önemli özellik, kolay kullanılabilir bir yapıya sahip olmasıdır. Öyle ki, zaten her an yanımızda olan telefonlarımızda yüklü olan Instagram uygulamasına tıklayarak platforma giriş yapabilir, direkt olarak takip ettiğimiz insanların paylaştığı fotoğrafları ve videoları görüntüleyebilirsiniz. Instagram’ın bu kompakt, sonuç odaklı ve hızlı tasarımı insanların platformu tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biridir.

Görsel İçeriği En İyi Şekilde Sunması

Instagram’ı bu kadar popüler hale getiren bir diğer etmen de görselliğe hitap etmesi. Insanların içerikten çok görselliğe önem verdiği, görsel içerikleri çok daha hızlı tükettiği bilinen bir gerçektir. Instagram da yapısı itibariyle bu durumu en iyi şekilde kullanıcılarına sunmaktadır. Görsellik, yazıya göre insanlar için çok daha ilgi çekicidir.

Yeniliklerin Öncüsü Olması

Instagram’ın yayına sunulduğu tarihten itibaren kısa zamanda yüksek kullanıcı sayısına ulaşması, sosyal medya devi Facebook’un da dikkatini çekmiştir. Bunun sonucunda da 2012 yılında Facebook, Instagram’ı satın alıp bünyesine katmıştır. Facebook’un bünyesine geçtikten sonra yükselişi ve gelişimi daha da hızlanan Instagram, insanların sevebileceği birçok yeni özelliği kullanıcılarına sunmuştur. Yenilik yapma ve insanlara farklı deneyimler sunma konusunda öncü olan Instagram, tüm bu geliştirmeler sonucunda bugün adından en çok söz ettiren sosyal medya platformu olmuştur.

Instagram’da Nasıl Öne Çıkılır?

Dünyada ve Türkiye’de çok ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Instagram’da ön plana çıkmak hem bireysel hem de kurumsal anlamda olumlu geri dönüşlerin oluşmasına yardımcı olacaktır. Instagram’da popüler hale gelip daha çok insanın dikkatini çekmek için yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

İlgi Çekici Görsellerle İnsanların Karşısına Çıkın

Görselliği temel alan bir platform olan Instagram’da insanların ilgisini çekmek, popüler hale gelmek istiyorsanız güçlü görseller kullanmalısınız. Kullanacağınız görseller insanların dikkatini çekmeli, ilk bakışta hemen insanların odağını toplayabilmelidir. Aksi takdirde görsel paylaşımların bir hayli fazla olduğu Instagram’da, kullanıcılar paylaştığınız görsel içeriklere odaklanmayıp hızlıca diğer paylaşımlara geçecektir. Instagram’da etkili görsel paylaşımlar yaptığınız takdirde kullanıcıların paylaşıma yaptığı etkileşim sayısı artacak ve bu da profilinizin takipçilerinin ve bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır.

Gönderilerinizi Hedef Kitleye Uygun Şekilde Düzenleyin

Instagram’da görselliğin yanı sıra görsellerin altında yazacağınız açıklamalar ve gönderiyi paylaşırken yapacağınız diğer düzenlemeler de çok önemlidir. Instagram algoritması, bir içeriği insanların önüne çıkartırken o içeriğin görselinin kaliteli olmasının yanı sıra doyurucu, sonuç odaklı açıklamaya sahip olmasına da dikkat etmektedir. Paylaştığınız görsellerin açıklamaları özgün, hedef kitleye uygun anahtar kelimeleri içerecek şekilde olmalıdır. Ayrıca etiket kullanımını da büyük özen gösterilmelidir.

Instagram Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Instagram, milyonlarca kişinin her gün ziyaret ettiği çok büyük potansiyele sahip bir platformdur. Bu platformda öne çıkmak, özellikle işletmelere ve markalara, çok büyük geri dönüşler sağlamaktadır. Fakat Instagram’da öne çıkmak için bahsettiklerimiz başta olmak üzere pek çok farklı parametre göz önüne alınmalı, buna uygun şekilde bir pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Medyahors reklam ajansı, sosyal medya yönetimi ve pazarlaması konusunda deneyimli ekibiyle müşterilerine Instagram’da öne çıkmaya yönelik çözüm hizmetleri sunmaktadır. Eğer siz de günümüzde hemen her insanın kullandığı bu platformda öne çıkmak ve bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız Medyahors’un “marka tetikçisi” ekibiyle tanışabilirsiniz.

Author avatar
Medyahors

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.