Dark

Light

Dark

Light

Başa Dön
Temasa Geçin
Mersin
Şimdi Ara: +90 850 840 6717
Şimdi Sorun
hello@medyahors.com
Şimdi Ara: +90 850 840 6717

Neden Sosyal Medyada Olmalıyız?

Dijital platformları aktif şekilde kullanan kişi sayısı bugün çok ciddi seviyeye ulaşmış durumda. Ülkemizden bir örnek verecek olursak Türkiye’de internet kullanım oranı yüzde 50’nin üzerindedir. Dijital ortamda aktif olan kişilerin büyük çoğunluğu sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Yapılan ölçümlerde interneti aktif şekilde kullanan insanların yüzde 80’inden fazlasının en az bir sosyal medya platformunu kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyanın bu denli kullanılmasının altında yatan en önemli sebep insanların birbirleriyle çok hızlı ve etkili şekilde iletişim kurabilmesidir. İnsanın en önemli özelliği olan sosyallik kavramı, sosyal medya platformları sayesinde keyifli ve etkileyici bir hal almaktadır. Aynı zamanda sosyal medya sayesinde kendimizi hiç tanımadığımız insanlara bile gösterebilmek, onların dikkatini çekmek ve yeni insanlarla tanışabilmek gibi özellikler sosyal medya platformlarını insanlar arasında tercih edilebilir kılmaktadır.-Sosyal medyanın insanlar için önemine ve tercih edilme nedenlerine değindikten sonra kurumsal işletmeler ve markalar için sosyal medyanın ne gibi öneme sahip olduğundan bahsedelim.

Sosyal medyanın başarısı, markanızı yeniden şekillendirmeye odaklanmış geniş katılımlı bir kitle yaratabilmenize bağlıdır.

Lan Schafer

İşletmeler için Sosyal Medya

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dünyada ve ülkemizde internete bağlanan insanların çok büyük çoğunluğu sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Durum böyle olunca işletmeler açısından sosyal medyanın önemi çok daha büyüktür. Zira sosyal medya sayesinde 7’den 70’e her yaş grubuna ve ilgi alanına sahip insanlara ulaşmak mümkündür. Etkili ve güçlü bir sosyal medya pazarlama stratejisi yürüten bir marka düşük maliyetlerle inanılmaz sayıda insana kısa sürede ulaşabilir. Fakat bunu yapabilmek için sosyal medya platformlarına hakim olmak, tabiri caizse sosyal medyanın dilini bilip buna göre davranmak, trendleri takip etmek ve bu doğrultuda hızlı aksiyon almak gerekmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medyanın işletmeler için çok önemli seviyeye çıkmasıyla birlikte sosyal medya pazarlaması diye bir kavram hayatımıza girmiştir. Sosyal medya pazarlaması, bir markanın ürün veya hizmetini sosyal medya kullanıcılarına en iyi şekilde tanıtmasını amaçlayan bir pazarlama yöntemidir. Herhangi bir marka için güçlü ve etkili bir sosyal medya pazarlaması yapılmak isteniyorsa etkili bir strateji oluşturulup planlar dahilinde süreç yönetilmelidir. Bu şekilde bir süreç yönetimi yapıldığı takdirde markanın insanlar arasındaki tanınırlığı çok ciddi oranda artacaktır. Fakat diğer taraftan etkili bir sosyal medya pazarlama süreci yürütülmediği takdirde sosyal medya platformlarından işletmenin müşteri portföyünü oluşturmak sanıldığından çok daha zor bir hal alacaktır. Bu yüzden sosyal medya platformlarını kullanarak müşteri ağını genişletmek isteyen kişiler için sosyal medya pazarlama kavramı çok önemlidir.

Sosyal Medyanın İşletmeler için Avantajları

Sosyal medya, bireysel kullanıcılar için olduğu kadar kurumsal işletmeler ve markalar için de çok önemli avantajları olan platformlarıdır. Bu avantajları doğru pazarlama teknikleriyle kullanabilen bir işletmenin sosyal medya sayesinde müşteri sayısını ve kâr marjını hızlı şekilde arttırması çok olasıdır.

Müşterilerinizle Direkt İletişim Kurun

Sosyal medyanın dikkat çeken avantajlarından biri, müşterileriniz ve müşteriniz olma potansiyeline sahip insanlarla direkt olarak anında iletişim kurabiliyor olmanızdır. Bu sayede müşteriye kendinizi daha iyi anlatabilir, onların sorularına ve merak ettiği hususlara ilk ağızdan cevap verebilirsiniz. Bu, müşterinin markaya bağlılığını ve güvenini arttıracaktır.

Uygun Bütçeyle Çok İnsana Ulaşın

Sosyal medyanın işletmeler için en önemli avantajlarından biri, diğer pazarlama kanallarına göre nispeten daha uygun bütçelerle çok daha fazla kişiye ulaşmayı sağlamasıdır. Sosyal medya platformlarına reklam verirken doğru teknikler kullanıp markanın ulaşmak istediği kitleyi en iyi şekilde belirlemelisiniz. Bu sayede belirlenen bütçe en verimli şekilde kullanılmış olur.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

İşletmeler ve markalar için çok değerli platformlar olan sosyal medyada markanızı tanıtmak, daha fazla insana ulaşmak için bir strateji oluşturulmalıdır. Stratejinin sosyal medya pazarlaması konusunda profesyonelleşmiş kişilerce hazırlanması, geri dönüşün çok daha yüksek seviyede olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden sosyal medya pazarlaması konusunda profesyonel ajanslardan destek alınması çok daha akılcı olacaktır. Kreatif reklam ajansı sloganıyla Mersin’de reklam ajansı olarak hizmet vermeye başlayan Medyahors, bugün sosyal medya pazarlaması olmak üzere markalara dijital alanda pek çok yenilikçi çözüm sunmaktadır. Müşteri portföyü ve referansları çok geniş olan Medyahors reklam ajansından sosyal medya pazarlaması konusunda destek alabilirsiniz.

Author avatar
Medyahors

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.